reklam
reklam
DOLAR 31,1458 % 0
EURO 33,8142 % -0.01
STERLIN 39,5208 % 0.02
FRANG 35,4369 % 0.05
ALTIN 2.036,02 % 0,15
BITCOIN 1.775.186 2.628
reklam

5 ayda 6. kez İsrail’de: ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Netanyahu ile görüştü

Yayınlanma Tarihi : Google News
5 ayda 6. kez İsrail’de: ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Netanyahu ile görüştü
reklam

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 7 Ekim’den beri 6. kez İsrail’i ziyaret etti. Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü.

Kaynak: Birgün

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi. 

Blinken ile Netanyahu önce baş başa görüşme gerçekleştirdi, daha sonra heyetlerarası görüşmeye geçildi.

Görüşmede; İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi, İsrail istihbarat teşkilatı MOSSAD’ın Başkanı David Barnea, İsrail iç istihbarat servisi Shin Bet Başkanı Ronen Bar, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve diğer üst düzey yetkililerin de bulunduğu ‘savaş kabinesi’ üyeleri de yer aldı.

“ESİR TAKASI VE ATEŞKES GÖRÜŞÜLDÜ”

Görüşmelere dair detay verilmezken heyetler arasında, Hamas ile İsrail arasında arabulucular yoluyla dolaylı yapılan esir takası ve ateşkes müzakerelerinin konuşulması bekleniyordu.

Filistinli kaynaklar, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde her biri 45 gün sürecek, 3 aşamalı esir takası ve ateşkes öngören planı kabul ettiğini bildirmişti.

İsrail Başbakanlık Ofisi ise müzakere edilen esir takası ve ateşkese ilişkin Hamas’ın yanıtının Katar aracılığıyla Mossad’a iletildiğini ve kapsamlı biçimde değerlendirildiğini duyurmuştu.

“BAŞ BAŞA GÖRÜŞME İPTAL EDİLDİ”

Öte yandan İsrail basını, Antony Blinken ile İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi arasında öngörülen baş başa görüşmenin iptal edildiğini yazdı.

Söz konusu ziyaret ayrıca Blinken’ın İsrail-Filistin çatışmasının başlamasından bu yana 6. İsrail ziyareti oldu. Blinken son olarak ocak ayı başında İsrail’e gelmişti. 

Blinken bu seferki Orta Doğu turunda ilk olarak Suudi Arabistan ile görüşmüş, dün ise Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya gelmişti.

Blinken’ın İsrail’in ardından Filistin ve Katar’a da gitmesi bekleniyor.

reklam