reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Erdoğan: Yıllardır 4 milyonu aşan sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz

Yayınlanma Tarihi : Google News
Erdoğan: Yıllardır 4 milyonu aşan sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz
reklam

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dubai’de yerel seçimlere ilişkin mesaj vererek, “40 gün sonra Allah izin verirse 18. zaferimizi elde edeceğiz” iddiasında bulundu. “Yıllardır 4 milyonu aşan sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz” diyen Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına da tepki gösterdi.

Kaynak: Birgün

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dubai’de Dünya Hükümetler Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu.

Burada yaptığı konuşmada 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin mesaj veren Erdoğan, “31 Mart mahalli idari seçimlerine hazırlanıyoruz. 40 gün sonra Allah izin verirse 18. zaferimizi elde edeceğiz” dedi.

Erdoğan, açıklamasında yıllardır 4 milyonu aşan sığınmacıya ev sahipliği yaptıklarını ifade etti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösteren Erdoğan, “İsrail kalıcı barış istiyorsa yayılmacı hayaller peşinde koşmayı bırakmalı, 1967 sınırları temelinde bağımsız Filistin devletinin varlığını kabul etmelidir” diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Tarihimizin en büyük afetlerinden birini yaşadık. Depremlerde 53 binden fazla canımızı toprağa verdik. Üzerinden 1 sene bile geçmeden enkazları kaldırdık, vatandaşlarımızın acil barınma ihrtiyaçlarını giderdik. Her ay 15-20 bin konut teslim ederek yıl sonuna kadar 200 bin konutun telsimini yapmayı hedefliyoruz.

Dost ve kardeş ülkelerin de desteği ile hamdolsun yaralarımızı sarıyoruz. Bir kez daha başta Emirlikler olmak üzere tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.

4 milyonu aşan sığınmacıya yıllardır ev sahipliği yapıyoruz. Kıymetli misafirler, etrafı adeta ateş çemberi ile donatılmış ülkemizin bu günlere gelmesi kolay olmadı. Hiçbir zaman dikensiz bir gül bahçesinde yürümedik.

Elde attığımız her başarının, hayata geçirdiğimiz her reformun ardında bir emek, gayret, sabır, tecrübe ve dirayet vardır. Önümüzdeki engeller ne kadar büyük olursa olsun hedeflerimizi azimle sürdürdük.

Bugün de yürüyüşümüz devam ediyor. Burada çok samimi bir hissiyatımı sizinle paylaşmak istiyorum. 40 senedir siyasetin içinde olan bir kardeşinizim. İlk gençlik yıllarmızda sivil toplumda başladığımız mücadelemizi daha sonra siyasetin farklı kademelerinde görev alarak yürüttük. Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’da belediye başkanlığına seçildim. 4.5 yıl süren görevimiz sırasında bugün bile takdirle konuşulan işlere imza attık. Okuduğum şiir nedeniyle siyaseti hayatım kısa süre ara verdik. Ancak bu çok daha büyük olaylara vesile oldu. Türkiye’yi her alanda büyüterek ileri taşıdık.

YEREL SEÇİM MESAJI

31 Mart mahalli idari seçimlerine hazırlanıyoruz. 40 gün sonra Allah izin verirse 18. zaferimizi elde edeceğiz. “İnsan için ancak emeğn karşılığı vardır” anlayışı ile hareket ediyoruz. Tüm bu süreçler boyunca hükümet işlerinde daima insanı yaşat ki devlet yaşasın prensibini benimsedik.

Türkiye meydan okumaları en iyi yöneten ülkelerin başında geliyor. İlk günden bu yana barıştan adaletten diplomasiden yana olduk. Rusya- Ukrayna Savaşı’nda ateşkesin sağlanması ve kalıcı barışa giden yolun aralanamıas için elimizi taşın altına koyduk. Karadeniz girişimi gıda krizinin derinleşmesini engelledi. Tüm acıya rağmen adil barışın mümkün olduğu inancımızı koruyoruz. İnşallah bunun için çabalarımızı yoğunlaştırarak devam edeceğiz. Çözüme ulaşmayan her mesela daha da büyüyerek karşımıza çıkmaktadır.

“FİLİSTİN DEVLETİNİN VARLIĞI KABUL EDİLMELİ”

Halının altına süpürülerek sorunların çözülemeyeceğini bir kez daha görüyoruz. Bunun son örneği Gazze’deki krizdir. 7 Ekim’deki olaylardan bağımsız olarak bugünkü krizin nedeni kendini uluslararası hukukun üstünde gören İsrail’in politikalarından vazgeçmemesidir.

1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin devleti vücut bulunmadan atılan her adım yarım kalacaktır. İsrail kalıcı barış istiyorsa yayılmacı hayaller peşinde koşmayı bırakmalı, 1967 sınırları temelinde bağımsız Filistin devletinin varlığını kabul etmelidir.

Diğer bölge ülkelerle birlikte garantörlük gibi sorumluluklara hazır olduğumuzu belirtiyoruz. 70 bine yakın sivilin yaralandığı, 1.5 milyondan fazla insanın göçe maruz kaldığı Gazze’deki trajedi karşısında her türlü çabayı gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Toplam 380 hasta ile 344 refakatçiyi Türkiye’de tedavi ediyor ve ağırlıyoruz.

UNRWA ÇAĞRISI

İsrail’in işlediği insan suçlarının takibi için adımları takip ediyoruz. Son dönemde BM Filistinli Mülteciler Ajansı’na yönelik dozu artan itibar suikastını da esefle karşıladığımızı belirtmek isterim.

Vicdan sahibi ülkeleri Ürdün, Suriye, Lübnan ve Filistin topraklarındaki 6 milyon mülteci için can damarı olan ajansa (UNRWA) sahip çıkmaya davet ediyorum.”

reklam