reklam
reklam
DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.259,99 -0.825
reklam
Gülsün Soydemir TÜM YAZILARI

KARAR ANI

Yayınlanma Tarihi : Google News
KARAR ANI
reklam

KARAR ANI

Tam her şey yolunda gidiyor derken planlı, programlı ve sistematik çizgide ilerliyorken, çarkın dişlileri yok yere aniden takılıverir. Olumsuz bilinmezde öylece. Fikren yer etse de düşünceler beyinde yerli yersiz dönüp durur. Uygulanan planın işleyişi kusursuz kurgulanmalı ki bozguna uğramasın. Her şey dizilimlidir. Düzenli, kusursuz, sıralı ve birbiri ardına derken hiç olmadık biri çıkagelir. Her şeyin içine  çomak sokar…

“Yine olmadı, olmuyor!” dersiniz, peşi sıra gelen aksiliklerdir çoğu da. Başına gelebilecek olası işlerin olmamasını dilediğimiz durumlarda, her şeyin içine her zamanki gibi birileri el uzatmıştır. Hazır ve nazır sanki sırasını bekler gibi yapacağı hamlesini kollar. Öyle ya, ters yüz etmek içindir tüm çabası. Nitekim, başarılı da olur ve görevini layığıyla gerçekleştirir.

O kişiler çıkarlar söz konusu olduğunda ordadırlar. Birçok şeyi tanımazdan gelirler; seni, beni, bazen en sevdiği yoldaşını dahi. Sense ötelemiş, yok saymıştın ya öylelerini. Olmasın istersin etrafında. Bu tür insanların her zaman olmadık yer ve zamanda ansızın çıkmak gibi hünerleri vardır. Aslında çoğunu görmezden geliriz. Defolu çürük yumurtadır herbiri. Onların tek derdi ortalığı karıştırmak gibi bir hünere sahip olmalarıdır. Bunun adına beleşçi mi, bencil mi? Ne denirse artık.

Oysa ki düzeyli ve sakinlikle geçen güzel bir yaşamı kendince hak edip yaşamaya ayak uydurup alışıyorken insanca… Bir anda bu insanlar peydahlanır. Olur şey değil, nerden nasıl türemiştir?! Her şeyi yoluna koyup kurulu düzenini oturtmuş, istikrarlı ve uyum içerisinde, kendi yolunda ilerleyen bir insan başka ne olmasını ister ki şu hayatta? Böyle olmasının sırası mıydı şimdi? Ama maalesef ki oluyor işte.

Her insan, ayrı kalıpların içindeyken farklı bir kalıba giriyorsa ya içine sığmayacaktır ya da taşacaktır. Kişiler ortaya koyduğu kişilikleriyle tanınır(iyi ya da kötü). Mücadele ise her zaman tek taraflı galip gelmez. Ya her şeyin başındaki kişilerin uzattıkları eli tutacak ya da el çekeceksin. En kötü karar bile kararsızlıktan evlâdır. Her şeye atlayan her şeyi yapabilirim kararında ısrar edenler, en büyük yanılgı hatasına sahip kişilerdir. Halbuki yapıcı olup caydırıcılıktan uzak olmalı. Bir insan başka bir insana destek sunduğu ölçüde olabilirlik dahilindeki her kararı ivedilikle kabul ettirebilir. Çoğu kez bu da başarının ilk adımı olarak basamağı çıkmasıyla mümkün olacaktır.

reklam